Piernikowa krajanka
Kawałeczki ciasta piernikowego obtaczane w lukrowej glazurze … z delikatną migdałową nutą … pyszne, aromatyczne, rozpływające się w ustach.
Składniki:
600 g mąki pszennej
270 g miodu
150 g masła
150 g cukru
1 jajko
4 łyżeczki kakao
2 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka mielonego imbiru
½ łyżeczki kardamonu
2 łyżeczki przyprawy do piernika
2 ½ łyżeczki proszku do pieczenia
½ łyżeczki sody oczyszczonej
Składniki na lukrową glazurę na połowę krajanki
300 g cukru kryształ
½ szklanki wody
1 łyżeczka octu 6 %
kilka kropel aromatu migdałowego
Wykonanie:
Dużą blachę z wyposażenia piekarnika smarujemy masłem i wykładamy papierem do pieczenia. Odstawiamy. Piekarnik nastawiamy na 180 st. C.
Do rondla przekładamy miód dodajemy masło i cukier. Podgrzewamy do czasu aż cukier i masło się rozpuszczą. Wszystkie suche składniki przesiewamy do większej miski. Mieszamy. Do mąki z przyprawami dodajemy jajko i wlewamy mieszaninę miodu cukru i masła. Składniki miksujemy mikserem z końcówka haka lub dokładnie mieszamy. Ciasto przekładamy na blach i równo rozkładamy na grubość ok.1,5 -2 cm. Piernik pieczemy ok. 20-25 minut. Po wyjęciu z piekarnika kroimy na kwadraty lub romby.
Wykonanie lukier: (przepis na lukier ze strony: MnaimManiam.pl
Do rondla wsypujemy cukier i wlewamy wodę. Rondel stawiamy na palniku i gotujemy do czasu aż syrop spływając z łyżki stworzy cieniutką nić („Nalać nieco syropu na łyżkę, jeśli po spadających kroplach reszta syropu z łyżki wyciągnie się w długą nić, naczynie zdjąć z ognia, wlać na lukier 1 łyżeczkę zimnej wody i lukier przestudzić do ok. 60 C.) Zestawiamy rondel z palnika dodajemy kilka kropel aromatu migdałowego i ocet, mieszamy. Krajankę wrzucamy do lukru i dokładnie obtaczamy każdy kawałek w lukrze (robimy to partia, nie wszystkie kawałki pierniczków na raz, lukier w trakcie obtaczania kawałków ciast możemy podgrzewać, aby otrzymywać cienką warstwę na pierniczkach).
Piernikowa krajankę przechowujemy do kilku miesięcy w metalowych puszkach lub szczelny pojemnikach.
Witam,
Jaki jest rozmiar foremki na ciasto?
Witam, 30*35 cm, taka z wyposażenia piekarnika
Dziękuję bardzo, będę piekła, bo to smaki mojego dzieciństwa 🙂
Czy pierniki po upieczeniu nadają się do jedzenia czy muszą odlezec?
U nas szybko znika, więc długo nie leżakuje 🙂 jest miękka, tylko trzeba uważać przy pieczeni żeby jej za bardzo nie wysuszyć. Jak wyjedzie twarda do pojemnika można włożyć kawałek jabłka, wówczas szybko zmieknie, ale trzeba pamiętać wymieniać co dwa dni jabłko. Pozdrawiam
Czy do lukru można dać rum zamiast octu i olejku migdałowego? Jadłam kiedyś takie ale nie wiem jak się robi.
Myślę, że to dobry pomysł:)
Mi wyszła krajanka twarda jak beton. Zrobiłam wszystko według przepisu 🙁
Dzień dobry, czy do ciasta można dodać bakalie, aby wzbogacić walory smakowe? Pozdrawiam
Znakomity przepis-dołączamy go do stałego repertuaru wypieków swiątecznych. Do glazury zamiast aromatu migdalowego dodajemy sok z cytryny.
Bardzo się cieszę 🙂
Przepis super, ale lukier podczas stygnięcia szybko twardniał i zbyt mocno oblepiał pierniczki. Okazało się, że lepiej użyć lukru „na zimno” i przy tym dość rzadkiego, co dodatkowo pozwoliło zmięknąć ciastu. Dobrze też pozwolić pierniczkom się trochę pokruszyć w misce w trakcie lukrowania. Dzięki temu kolejne partie pokryte są czymś w rodzaju słodkiej kruszonki, miękkiej i o bardzo przyjemnej strukturze.
Dzięki za sugestię:) też tak spróbuję zrobić